This is not complete ...yet someday ...
                (trying to get electronic results)
Foot Locker Northeast Regional, Van Cortlandt Park, NY, 5k, cold.
Top 8 advance to final in San Diego (Dec.9).

BOYS(5k)
1.Matt Lane             12      Yarmouth,Maine          15:36.0
2.Mike Fitzula          12      Cornwall, NY            15:39.1
3.Nick Gramsky          12      Chesapeake bch, MDi      15:49.7
4.Cory Smith            12      Calvert Hall,Md         15:51.2
5.Derek Smith           12      Duxbury,Ma              15:52.5
6.Jason Vanderhoof      12      Timberlane, NH          15:53.0
7.Jonathan Riley        11      Skaneateles,NY          15:58.9
8.Joe Matias            12      Newark,NY               15:59.3
9.Joe LeTourneau        11      Londonderry,NH          16:01.8
10.Fred John            11      Rutland, Vt             16:02.1
11. Chris Dugan         11      Scottdale, PA           16:04.4
12. Sean McCafferty     12      Pine Beach, NJ          16:06.7
13. KEVIN HORGAN	12 ASHBURNHAM	16:08.4 MA 7th div 1 state
14. Steve Flattery      10 Flanders     16:09.1 NJ
15. PAUL ABBUZESSE	11 HOPEDALE	16:09.5 MA 4th div 2 states
16. Steve Lorenc        11 Burnt Hills  16:09.7 NY
17. Steve Maheu         12 MOODUS       16:10.0 CT
18. Chris Mcginness     12 Abington     16:10.4 PA
19. Geoff Nickerson     12 E Derry      16:11.6 NH
20. Jonathan Wenger     12 Cleona       16:12.1 PA
21. Doug Wilber         12 Pine City    16:12.6 NY
22. Corey Smith         11 Hawley       16:13.1 PA
23. CORI RICCI MUNN	12 GLOUCESTER   16:13.6 MA 1st div 1
24. Brian McKnight      11 Monroe       16:13.8 NY
25. Andy Carling        11 Van Etton    16:14.1 NY
26. Jeremy Stone        11 Plattsburgh   16:14.5 NY
27. Eric Zack           12 Buffalo       16:14.8 NY
28. Ron Hess            12 East Aurora   16:15.2 NY
29. Michael Spence      12 E. Stroudsburg16:19.6 PA
30. Justin Gaydos       11 No Huntingto  16:20.5 PA
31. Jay Wassell         12 Erial         16:20.8 NJ
32. Matt Hjorth         11 Pelham        16:21.2 NH
33. MIKE WESTCOTT	12 DEDHAM	 16:21.7 MA 3rd div 2
34. Anders Fristedt     12 Ruxton        16:22.1 MD
35. Joseph Campagna     12 Lewisburg     16:22.5 PA
36. Scott Keyser        12 Linwood       16:23.0 NJ
37. Scott Davis         12 Mt Holly sprin16:24.2 PA
38. Ben Wright          12 Averill pk    16:24.5 NY
39. JOHN O'MARA		12 N.BOROUGH  	 16:24.6 MA 
40. JOHN KROL		12 PITTSFIELD	 16:25.2 MA 2nd div1 states
41. Kyle Fenton         11 New Hartfood  16:26.6 NY
42. Matt Elmuccio       11 Westfield     16:26.9 NJ
43. Dave Anderson       12 WATERFORD     16:27.2 CT
44. Mike Regan          12 BROOKFIELD    16:27.5 CT
45. Patrick Swanson     12 Sherman       16:28.9 NY
46. Ryan Hoffman        12 WILMINGTON    16:29.2 MA 1st Nepsta Div 1
48. Kyle Schneck        12 Concord       16:31.1 NH
49. BRYCE LAPIERE	12 WOBURN	 16:31.6 MA 3rd div1 states
50. Michael Devine      12 Hampton       16:33.1 NH
51. Dan Shaffer
52. Karl Smith
53. Chris Robinson
54. Steve Troisi
55. Stephen Moxey
56. David Chalmers      11
57. Joseph Mondo
58. Geoff Deshenes      12 Watertown     16:36.5 CT
59. Sheldon Smith
60. Roger Munoz         11
61. Mark Granshaw       12
62. MATT LYONS		12 WAKEFIELD	 16:40.4 MA
63. 
65. KEITH NATTI		12 GLOUCESTER	 16:42.1 MA   
67. MATT VENTIMIGLIA	12 GLOUCESTER 	 16:45.2 MA
73. RYAN ECKEL		12 SIMSBURY 	 16:48.6 CT
74. JOE MCKNIGHT	11 GUILFORD	 16:48.8 CT
77. KEVIN MYLES		12 ATTLEBORO	 16:49.5 MA 1st div 2 states
78. RICH DEJESUS	12 WATERBURY	16:49.? CT
85. CHRIS SPATOLA	11 PEPPERAL	16:53.2 MA
86. ISAAC BINGHAM	11 GR. BARRINGTO16:53.6 MA
88. MIKE MERRILL	11 CENTERVILLE	16:55.4 MA
89. MARK LA ROSA        12 DANBURY 	16:55.9 CT
95. TOM BURNHAM		12 WESTFORD	16:57.9 MA
102.DARREN DINEEN	12 OLD GREENICH 17:00.0 CT
104.PETER RODRIGUES	12 WEATOGUE	17:00.5 CT
112.JOSE AQUINO		12 BROCKTON	17:02.8 MA
116.RAVI PARUSH		12 ORANGE 	17:05.0 CT
119.BRENDEN HINES	12 EAST HAMPTON	17:07.1 CT
120.MARK AKUS		12 NORWICH	17:07.3 CT
128.DAVID VOSS		12 E. BRIDGEWATE

       Other noteable  MASS performers
      Fresh/Soph race
1. Ben Wessenyeleh	9  Tilton Acad., Jamaica Plain,	16:35.0 MA
2. Kansas Ricci-Munn	10 Gloucester			16:36.9 MA
4. John Freiedman	10 Cambridge, 			16:45.0 MA
5. Ken Asaro		10 Gloucester			16:54.3 MA
7. Tim Wright		10 Londonderry			17:01.2 NH
8. Eric Burgess		10 Gloucester			17:01.9 MA
9. Vihann Kong		10 Newton			17:02.8 MA  


GIRLS
1.Dana Ostrander        12      Shenendehowa,NY         18:08.8
2.Janelle Thomas        12      Liberty,Beth.Pa         18:09.5
3.Jen Fazioli           10      Averill Park,NY         18:10.6
4.Laura Hribik          12      Orchard Park,NY         18:22.3
5.Autumn Fogg           12      Hunterdon Cntrl,NJ      18:28.6
6.Erin Drumgoole        11      Milbury,Ma              18:29.0
7.Kylene Kownurko       10      Council Rock,Pa         18:29.1
8.Stacy Stoner          11      Northern Lebanon,Pa     18:29.3
9.Lisa Roder            12      Waulenpaupack,Pa        18:35.2
10.Kristen Sparks       11      Crestwood,Pa            18:35.2
11.Mildred Crisostomo   10      Milford,MA              18:38.7
12.Erin Davis           11      Saratoga Springs,NY     18:44.2
57.Liz Simon            12      So. Hamilton, MA        19:45.5
65.Ryann Collins        10      Wenham, MA              19:53.5
72.Maria Mensching      10      Newburyport, MA         20:01.5
77.Kate Moynihan        12      Milton, MA              20:04.9
85.Emily Hogan          10      Northboro, MA           20:13.2
93.Sara Thoms           10      Gloucester, MA          20:22.1
04.Suzanne Kane         12      Newburyport, MA         20:26.9

          Fresh/Soph
6. Laura O'Neill	9	Milton, MA		20:07.7
8. Kate O'Neill		9	Milton, MA		20:08.6
                               (too bad every team didn't have twins)
11.Laura Trull		10	Randolph,MA		20:17.3